Salon International

The Fellowship Announces Stage Line Up for Salon International 2019

by akesha / last updated July 5, 2019

the fellowship stage 2019

If you weren’t already spoilt for choice with stages at Salon International, we’ve got another one to add into the mix– The Fellowship Stage.

The Fellowship for British Hairdressing brings together the icons of the hairdressing industry alongside some of the freshest talent.

With teams such as the F.A.M.E Team, ClubStar and Project X all appearing in multiple spots you’ll be able to see the latest trends demonstrated by those at the forefront of the industry. The with Live Lounge is your place to hear from those that inspires the trends.

Plan your visit with the following schedule

Saturday 5th October

10.30 LIVE LOUNGE
10.45 LEWIS MOORE ART TEAM
11.10 THE HAIR MOVEMENT
11.35 LIVE LOUNGE
11.45 ALAN D GRAD TEAM
12.10 CHINESE ART TEAM
12.35 LIVE LOUNGE
12.45 TRACEY DEVINE SMITH
1.10 FAME TEAM 2019
1.35 LIVE LOUNGE
1.45 JORDANNA COBELLA (COBELLA), ROMAN SYS (TREVOR SORBIE), JORDAN MASSERELLA & LEE NASH-JONES (NASH WHITE)
2.10 MARC ANTONI ARTISTIC TEAM
2.35 LIVE LOUNGE
2.45 CASEY COLEMAN (CHAIR SALON)
3.10 FAME TEAM AUSTRALIA
3.35 LIVE LOUNGE
3.45 BANG ARTISTIC TEAM
4.10 BENJAMIN MADLE
4.35 LIVE LOUNGE

Sunday 6th October

10.30 ANDY SMITH & PADDY MCDOUGAL FOR SCHWARZKOPF
10.50 LONG HAIR: KAROLIINA SAUNDERS (KAROLIINA SAUNDERS HAIR DESIGN). ROBERT MASCIAVE (METROPOLIS), KARINE JACKSON (KARINE JACKSON HAIR & BEAUTY), THE ACADEMY
11.15 LIVE LOUNGE
11.25 GOLDWELL
11.55 AFRO: JUNIOR GREEN (JUNIOR GREEN), MICHELLE THOMPSON (FRANCESCO GROUP), RICK ROBERTS (RICK ROBERTS SALON), CHARLOTTE MENSAH (HAIR LOUNGE)
12.20 LIVE LOUNGE
12.30 NAEEMAH LAFOND & JAMES EARNSHAW FOR AMIKA
12.55 RUSH
1.20 LIVE LOUNGE
1.30 UNITE
1.55 L’ORÉAL PROFESSIONNEL
2.25 LIVE LOUNGE
2.30 AKIN KONIZI AND THE HOB CREATIVE TEAM
2.55 MEN’S HAIR: JOHNNY SHANAHAN (BARBER BARBER), MANIFESTO, RICK ROBERTS (RICK ROBERTS SALON), JONATHAN ANDREW
3.20 LIVE LOUNGE
3.30 WELLA
3.50 SASSOON
4.20 LIVE LOUNGE
4.30 CUT AND COLOUR: SOPHIA OSBORNE (KARINE JACKSON HAIR & BEAUTY), GORKA ARRARAS (CHARLES WORTHINGTON), GARETH WILLIAMS (HEADMASTERS), MARC TRINDER (TRINDER HAIR STUDIOS), RYAN HARRIS (HARRIS & FOX)
4.55 SALON SUCCESS/SERVICES
5.20 LIVE LOUNGE

Monday 7th October

10.00 LIVE LOUNGE
10.15 TUCKWELL & CO
10.40 FAME TEAM 2019
11.05 LIVE LOUNGE
11.15 FAME TEAM 2020 SEMI- FINAL: LONG HAIR UP
11.40 RAFE HARDY & SKOT FOSS FOR SEXY HAIR
12.05 LIVE LOUNGE
12.15 PROJECT X 2019
12.40 ANDREW SMITH SALONS
1.05 LIVE LOUNGE
1.15 COLOUR PROJECT 2019
1.40 FAME TEAM LEGENDS: ERROL DOUGLAS, SAM BURNETT, ROBERT EATON, JAMIE STEVENS
2.05 LIVE LOUNGE
2.15 FAME TEAM 2020 SEMI-FINAL: FINAL PRESENTATION
2.40 CLUBSTAR ART TEAM 2019
3.05 LIVE LOUNGE
3.15 BARBER PROJECT 2019
4.05 DNA ARTSPACE, ANGELO VALLILLO
4.30 LIVE LOUNGE

Book your tickets to Salon International here

Get more hairdressing news, advice and exclusive competitions delivered straight to your inbox

SIGN UP

LATEST

Load more