BHA Collections

Presenting… The #BHA21 Finalist Collections, sponsored by Schwarzkopf Professional

by kieran / last updated November 8, 2021

#BHA21 Finalist Collections

We’re proud to present every finalist collection for HJ’s British Hairdressing Awards 2021 (#BHA21) sponsored by Schwarzkopf Professional.

This year’s winners – spread over 10 regional categories, seven specialist categories and the prestigious British Hairdresser of the Year – will be announced on Monday 29 November 2021 in a glittering show at the Grosvenor House Hotel, London.

Want to be a part of the night? Click here to get your tickets.

Below is a list of HJ’s British Hairdressing Awards 2021 finalists – simply click on the name of the finalist or category to see the BHA21 collections in full:

 

REGIONAL CATEGORIES

 

Eastern Hairdresser of the Year Finalists

Olivia Binch – Mark Leeson

Rebecca Jacques – Daniel Granger Hairdressing

Jessica Neil & Mary Geoghegan – KH Hair

Antonio Palladino – Antonio Giavanni Hairdessing

Darrel Starkey – Taylors Hair Studio

Simon Tuckwell – Tuckwell & Co

 

London Hairdresser of the Year Finalists

Jordanna Cobella – Cobella

Daniele DeAngelis – Toni&Guy, Shoreditch

Tiziana Di Marcelli – Trevor Sorbie

Danilo Giangreco – Danilo Hair Boutique

Philipp Haug – Toni&Guy, Sloane Square

Tomer Nagar – Toni&Guy, Sloane Square

 

Midlands Hairdresser of the Year Finalists 

Tracey Devine Smith – French & Ivi

James Earnshaw – Hazel & Haydn

Stephanie Gamble & Ashley Gamble – Ashley Gamble

Michelle Griffin – Griffins

Shaun Hall – Mark Leeson

Tim Scott-Wright – Tim Scott Wright @The Hair Surgery

 

North Eastern Hairdresser of the Year Finalists

Rebecca Dickenson – Rebecca Dickenson Hair

Sophie Gibson – Hooker & Young

Michelle Rooney – Hooker & Young

Emma Simmons – Salon54

Jonathan Turner – Hooker & Young

Matthew-Anthony Whiting – M&A Hairdressing

 

Northern Ireland Hairdresser of the Year Finalists 

Martine Broggy & Alannah Finnegan – Natural Hair Company

Sharon Malcolm – Sharon Malcolm Hairdressing

Paul Stafford – Stafford Hair 

 

North Western Hairdresser of the Year Finalists 

John Claxton – Claxton Hair

Lynsey Harrison – Renaissance Hair & Beauty

Laura Kulik & Ria Kulik – The Hairbank

Gary Taylor – Edward & Co

Melissa Timperley – Melissa Timperley Salons

 

Scottish Hairdresser of the Year Finalists 

Diana Carson – Rainbow Room International

Jason Hall – Jason Hall Hairdressing

Colin McAndrew – Medusa

Caroline Sanderson & Barry Lachlan – Ego Hair Design

Karen Thomson – KAM Hair & Body Spa

Frazer Wallace – The Haus Studio

 

Southern Hairdresser of the Year Finalists

Marcus Giamattei – Marc Antoni

Thomas Hills – TH1 Hair

Andrew Smith – Andrew Smith Salons

Anne Veck – Anne Veck Oxford

Krysia West – Perfectly Posh Hair

 

Wales and South West Hairdresser of the Year Finalists

Alison Adams & Martene Mallett – Mode 

Dom Capel & Lara Johnson – Lara Johnson Lifestyle

Casey Coleman – Chair Studio

Josh Goldsworthy – Goldsworthys Hairdressing

Karoliina Saunders – Karoliina Saunders Hair Design

Steven Smart – Smartest 73

 

International Collection of the Year Finalists

Jacky Chan & Nathan Armagnacq – Oscar Oscar, Chadstone, Australia

Pavel Okhapkin – Fashion Hair Studio, Moscow, Russia

David Marcos Siero – Siero Hair Studio, Madrid, Spain

Dee Parker Attwood – Wieselmann, Melbourne, Australia

Danny Pato – D&M Hair Design, Auckland, New Zealand

Viktoryia Vradii – Le Salon VRV, Ukraine

 

SPECIALIST CATEGORIES

 

Afro Hairdresser of the Year Finalists 

Lisa Farrall – Wig London

Anthony Grant – Linnaean Hair Salon

Junior Green – Junior Green London

Aycan Kemal – New York Hair Design

Rick Roberts – Rick Roberts Hair

Anne Veck – Anne Veck Oxford

 

Avant Garde Hairdresser of the Year finalists 

Efi Davies – Toni&Guy, Sloane Square

Sylvestre Finold – Toni&Guy, Wimbledon

Danilo Giangreco – Danilo Hair Boutique

William Gray – Grays International

Shelley Lane – Shelley Lane

Kristian Szalay – Toni&Guy, East Sheen

 

Men’s Hairdresser of the Year Finalists 

Robin Aldridge & Dimitri Loizi – The Barber Club

Kevin Luchmun – Luchmun Studios

Kay Matsui – Eton Crop

James Parr & Sophie Stanness – Nashwhite

Bayleigh Peace & Laura Scott – Mark Leeson

Caroline Sanderson & Barry Lachlan – Ego Hair Design

 

Newcomer of the Year Finalists

Alessandro Barca – Toni&Guy, Canary Wharf

Edoardo Colasanti – Trevor Sorbie

Molly Drummond – Hooker & Young

Sophie-Rose Goldsworthy – Goldsworthys Hairdressing

Abbie Johnson – Mark Leeson

Annabel Payne – Toni&Guy, Salisbury

 

Trend Image of the Year finalists 

Martin Crean – Mode

Tracey Devine Smith – French & Ivi

Marcus Giamattei – Marc Antoni

Sharon Malcolm – Sharon Malcolm Hairdressing

Rick Roberts & Zoe Roberts – Rick Roberts Hair

Caroline Sanderson & Barry Lachlan – Ego Hair Design

 

Artistic Team of the Year finalists 

Ego Hair Design Artistic Team

FAME Team

Marc Antoni Artistic Team

Mode Artistic Team

Smartest 73 Artistic Team

Tim Scott Wright @The Hair Surgery Artistic Team

Toni&Guy Academy Team

 

Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year Finalists

Clayde Baumann – D&J Ambrose

Dylan Brittain & Suzie McGill – Rainbow Room International

Casey Coleman – Chair Studio

James Earnshaw – Hazel & Haydn

Siobhan Haug – Toni&Guy, Covent Garden

Stuart Matuska – Toni&Guy, Shoreditch

Paul Paterson & Peter Mellon – Medusa

 

Don’t forget to use #BHA21 across social media to share your reactions – and a huge congratulations to each and every one of the finalists!

Find out more about #BHA21 through our FAQs here

Get more hairdressing news, advice and exclusive competitions delivered straight to your inbox

SIGN UP

LATEST

Load more